Fmworld Wheel Excavator Series W275W-10plus
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 1 Year |
| Type: | Wheel Excavator |
Diamond Member Since 2011
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
The supplier has import and export rights
Sign In to see all verified strength labels (28)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- W275W-10plus
- Usage
- GM Excavator
- Bucket
- Shovel
- Transmission
- Hydraulic Transmission
- Drive Type
- Internal Combustion Drive
- Bucket Capacity
- 0.1~0.5m³
- Size
- Small-Scale
- Condition
- New
- Transport Package
- Container
- Specification
- 6180mm*2220mm*2890mm
- Trademark
- WORLD
- Origin
- China
- HS Code
- 8429521100
- Production Capacity
- 100pieces/Year
Product Description
| Technical Parameter | |
| Model | W275W-10PLUS |
| Engine model | YCF3065-T480 |
| Net engine power | 48KW/2200rpm |
| Maximumtorque(N.M)/speed(r/min) | 260/1600 |
| Main pump form | Axial piston pump |
| Maximum flow rate of main pump | 154L/min |
| Fuel tank capacity L | 175 |
| Hydraulic tank capacity L | 120 |
| Walking speed km/h | 33 |
| Rotation speed rpm | 12 |
| Climbing ability | 35° |
| Bucket capacity | 0.3 |
| Working Range | |
| Specifications | 3400+1800 |
| Maximum excavation height | 7020mm |
| Maximum unloading height | 5020mm |
| Maximum excavation depth | 3550mm |
| Maximum vertical arm excavation depth | 3040mm |
| Maximum digging distance | 6480mm |
| Minimum radius of gyration | 2120mm |
| Maximum height at minimum gyro radius | 5270mm |
| Maximum surface excavation area | 6480mm |
| Dimension | |
| Length | 6180mm |
| Width | 2220mm |
| Height (during transportation) | 2890mm |
| Height (top of cab) | 2796mm |
| Wheel pitch | 1670mm |
| Wheel base | 2380mm |
| Minimum ground clearance | 280mm |
| Radius of tail rotation | 1940mm |






Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$30,000.00-31,000.00 / Piece
-
US$30,000.00-31,000.00 / Piece
-
US$30,000.00-31,000.00 / Piece
-
US$30,000.00-31,000.00 / Piece
-
US$30,000.00-31,000.00 / Piece
-
US$30,000.00-31,000.00 / Piece
-
US$30,000.00-31,000.00 / Piece
-
US$30,000.00-31,000.00 / Piece
-
US$30,000.00-31,000.00 / Piece
-
US$30,000.00-31,000.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- FMWORLD Excavator Series
- Fmworld Wheel Excavator Series W275W-10plus
Related Categories
Hot Searches
More